Provokasyona doymadılar! Ermeni gazeteden skandal Atatürk çağrısı

 

Ermeni lobilerinin baskısı sonucu ‘Atatürk’ evrakını yayınlamama kararı alan Disney Plus’ın bu atağı Türkiye’nin sert reaksiyonu ile karşılaştı.

RTÜK husus ile ilgili soruşturma başlatırken Türkiye’nin her kesitinden skandal karara reaksiyon yağdı.

ABD’de yayın yapan ve diasporanın sözcüsü üzere hareket eden The Armenian Weekly provokatif bir haber ile okurlarının karşısına çıktı.

‘Disney’in tartışmalı Atatürk sineması hem Ermenileri hem de Türkleri kızdırdı’ başlıklı haberde Atatürk ile ilgili skandal sözlere de yer verildi.

Daha evvel Ermenistan’da yayın yapan Aravot gazetesi provokatif bir haber ile okurlarının karşısına çıkmıştı. ‘Türk tarafı Disney Plus’a karşı bir propaganda saldırısı başlattı’ diyen gazete toplumsal medyada çığ üzere büyüyen yansılar için ise ‘birlikte uluma’ benzetmesi yaparak büyük bir skandala imza atmıştı.

‘Hem Ermenileri hem de Türkleri tıpkı biçimde öfkelendiren bir sinema projesi ortaya çıkarmak için bilhassa maharetsiz bir Walt Disney Company yöneticisi gerekir. O çalışan hem kasaya hem de şirketin prestijine ziyan verdiği için kovulmalı’ denilen haberde Amerika Ermeni Ulusal Komitesi’nin (ANCA), Disney’in sinema projesini protesto etmek için Haziran ayında bir kampanya başlattığı hatırlatıldı.

Harut Sasunyan imzalı haberde şu skandal sözlere yer verildi;

‘ANCA, Disney+’ı elinde milyonlarca Yunan, Ermeni, Süryani, Keldani, Arami, Maruni ve öteki Hıristiyan şehidin kanı olan bir Türk diktatörü ve soykırımcı bir katil olan Mustafa Kemal Atatürk’ü yücelten dizisini iptal etmeye” çağırdı.’

Skandal yazının devamında Disney’in kararına Türkiye’den reaksiyon yağdığı ve bu reaksiyonun dünyanın pek çok bölgesinde haber olduğu belirtildi.

‘Türk medyası, ABD’deki “güçlü Ermeni lobisi” ANCA’yı Disney’e başarılı bir formda baskı yapmakla suçladı’ denilen yazının devamında şu sözlere yer verildi;

‘Disney bu projeyi körü körüne üstlendi ve dünya çapında birçok Ermeniyi kızdırdı. Sonra kusurunu anlayan Disney elini yıkadı ve zekice belgeseli Türkiye’de Fox-TV’ye attı.’

SKANDAL DAVET: BASKIYA DEVAM

Söz konusu yazıda skandal bir davet da yapıldı. Ermeni lobisinin çirkiin oyunu için ‘Yine de, savaş kısmen kazanıldı’ diyen The Armenian Weekly dünya genelindeki Ermenilere davette bulundu.

Yazıda ‘Dev Walt Disney Company planlarını değiştirse de dünya çapındaki Ermeniler artık üç nedenden ötürü Disney’in üst seviye yöneticileriyle bu mevzunun peşine düşmek zorunda’ denildi.

Yazar birinci olarak ‘Atatürk belgeselini büsbütün iptal etmek ve Türkiye’de Fox-TV’ye teslim etmemek’ için baskıya devam edilmesi gerektiğini savundu.

‘Walt Disney Company’nin bir daha asla Türk propaganda sineması çekmeyi düşünmemesi için’ çalışılması gerekriğini savunan muharrir ‘Disney’i Ermeni Soykırımı ve Ermenistan Cumhuriyetleri ve Artsakh üzere bir Ermeni konusu üzerine bir belgesel yapmaya teşvik edin’ dedi.

Yazar, ‘Ne yazık ki, Ermeni-Amerikan toplumu, güya Ermeni problemleri kendilerini ilgilendirmiyormuş üzere davranan Ermenistan başkanlarından rastgele bir yardım almadan, her şeye gücü yeten Türk hükümetiyle uğraşta bir defa daha yalnız bırakılıyor’ sözleri ile ile Erivan idaresini de maksat aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir