CHP’li Ağbaba: EYT yılan hikayesine döndü

CHP Genel Lider Yardımcısı, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, EYT sıkıntısının, CHP’nin sık sık lisana getirmesiyle iktidarın gündemine girdiğini fakat hala TBMM gündemine gelemediğini söyledi.

Bu mevzuda iktidar yetkililerinin farklı açıklamalarda bulunduğunu belirten Ağbaba, yapılan her açıklamada “muhtemelen” sözünün yer aldığını kaydetti.

Ağbaba, “EYT adeta yılan kıssasına dönmüş durumda. İpe un sererek bu işten yırtmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

CHP olarak EYT sıkıntısının peşini bırakmayacaklarını kaydeden Ağbaba, bir türlü Meclis’e gelemeyen düzenlemenin, içeriğine de vakıf olmadıklarını tabir etti.

‘BELİRSİZLİK KORUNUYOR’

Teklifte eksik primleri olanlar için borçlanma hakkı getirilip getirilmeyeceğini soran Ağbaba, şunları kaydetti:

“İlgili yasaya nazaran doğum, askerlik biçiminde borçlanarak sigorta başlangıç tarihini geriye dönük işletme hakkı var mı? Bağ-Kurlu esnafımızın 2000 yılı öncesi için borçlanma hakkı var mı? Stajyer ve çıraklar için rastgele bir düzenleme var mı? Bu hususların hepsi belirsizliğini koruyor.

Hükümetin açıklamalarına karşın hala bir adım atılabilmiş değil. CHP olarak yaşanan tüm meseleleri ortadan kaldıracak, emeklilik yaşını ülke gerçeklerine uygun düzeye çekecek düzenlemeleri hayata geçireceğiz” (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir