TCDD’deki sağlık raporları Sayıştay’a takıldı

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nda (TCDD) teknik işçi olarak işe giren 637 kişinin, misyona başladıktan sonra sıhhat raporu alıp masa başı misyona geçtikleri tespit edildi.

Kondüktör, makinist, vagon teknisyeni, yol bakım şefi, trafik kontrolörü olarak işe giren işçi daha sonra sıhhat nedeniyle bu misyonu yapamayacaklarını öne sürüp, odacı, gişe memuru, ofis şefi oldu.

Sayıştay, unvan değişikliği ile görevlendirme yapılan bu bireylerin sıhhat raporlarının tekrar değerlendirilmesini istedi.

Sayıştay’ın TBMM’ye sunduğu TCDD kontrol raporunda yer alan bulguya nazaran EST bakım şefi, EST sürveyanı, hareket memuru, sınır bakım tamirat memuru, istasyon şefi, müdafaa güvenlik amiri, müdafaa güvenlik vazifelisi, müdafaa güvenlik şefi, kondüktör, makinist, makinist yardımcısı, trafik kontrolörü, tren şefi, tren teşkil memuru, vagon teknisyeni, yol bakım şefi, yol sürveyanı, yol ve geçit denetim memuru üzere trafik ve bakım hizmetlerinde kilit rol oynayan çalışanlar raporla vazife değişikliği yaptılar. Bu şahısların odacı, memur, gişe memuru, dağıtıcı, itfaiye eri, ofis şefi olarak görevlendirildikleri anlaşıldı.

YENİDEN BAKILSIN…

Unvan değişikliğine gidilen çalışanlar ayrıldıkları vazifelerin takımlarını işgal etmeye devam ettiklerinden, yerlerine yeni eleman da alınmıyor. Bu misyonlara daima süreksiz işçi görevlendirildiğini belirleyen Sayıştay denetçileri  şöyle dedi:

“Göreve başladıktan muhakkak bir müddet sonra atandıkları takımlardaki vazifeleri yapamayacaklarına dair sıhhat raporu alarak masa başı vazifelere atanan 637 adet işçinin; geçen vakit içerisinde sıhhat durumlarında bir düzgünleşme olup olmadığının ve buna bağlı olarak atandıkları vazifeleri yapıp yapamayacaklarının tespiti maksadıyla gerekli süreçlerin yapılması önerilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir