Sedef Kabaş’a “Cumhurbaşkanına hakaret” gerekçesiyle tazminat cezası

Katıldığı televizyon programındaki konuşmasında, “Cumhurbaşkanına hakaret” cürmünü işlediği sav edilen gazeteci Sedef Kabaş‘ın, 35 bin lira tazminat ödemesine hükmedildi.

Sedef Kabaş’ın ocak ayında katıldığı bir televizyon programında kullandığı sözler üzerine AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın avukatları Ömer Faruk Karagüzel ve Ferah Yıldız, müvekkillerine hakaret edildiği gerekçesiyle İstanbul Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dilekçe sundu.

Dilekçede, davalı Sedef Kabaş’ın, televizyon programındaki tabirlerle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kişilik haklarına akın kastıyla erdem, haysiyet ve onuruna yönelik ağır hakaret ve iftirada bulunduğu belirtildi.

Kabaş’ın, niyetlerini tabir etme, tenkit hak ve vazife sonlarının ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı, gerçek dışı sözlerle Erdoğan’ı karalamaya yönelik mesnetsiz ithamlarının kabul edilmesinin ve beğenilen görülmesinin hukuken mümkün olmadığı vurgulanan dilekçede, Erdoğan’ın, kendisini yıpratmaya yönelik bu paylaşımlarla toplumun kin ve nefret hislerine maruz bırakıldığı kaydedildi.

Dilekçede, davanın kabulüne karar verilerek, 250 bin liralık manevi tazminatın, programın yayınlandığı 14 Ocak 2022’den itibaren yasal faizi ile Sedef Kabaş ve ABC Radyo, Televizyon ve Dijital Yayıncılık AŞ’nin Yönetim Kurulu Lideri Fırat Sakar’dan tazmin edilmesi istendi.

Ceza davasında 2 yıl 4 ay mahpus cezasına çarptırılmıştı

Davanın kabulüne karar veren İstanbul 41. Asliye Hukuk Mahkemesi, belgeyi karara bağladı.

Mahkeme, davalı Sedef Kabaş’ın, 35 bin liralık manevi tazminatı haksız fiil tarihi olan 14 Ocak 2022 prestijiyle işleyecek olan yasal faiziyle davacı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ödemesine karar verdi.

Davalı Fırat Sakar’a karşı açılan davanın reddine karar veren mahkeme, ABC Radyo, Televizyon ve Dijital Yayıncılık AŞ’nin de 25 bin lira manevi tazminatı yasal faiziyle birlikte davacıya ödemesine hükmetti.

Kabaş, olay tarihinde kullandığı tabirler nedeniyle açılan ceza davasından da “Cumhurbaşkanına alenen hakaret” cürmünden 2 yıl 4 ay mahpus cezasına çarptırılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir