Orman yangınları kontrol altına alınamıyor! Kanada alarmda…

Kanada’da orman yangınları tesirini arttırırken can kaybı de yükseliyor. Kanada Kurumlar Ortası Orman Yangınları Merkezi, ülke genelinde yaklaşık 580’i denetimden çıkan 883 faal yangınla çaba edildiğini 10 milyon hektar alanın da küle döndüğünü duyurdu. Bugün ise 15 noktada daha yangın çıktığı bildirildi.

Ülkede orman yangınları ile çaba ederken can kaybı sayısı da 2’ye yükseldi. British Columbia bölgesine bağlı Revelstoke kasabasında yangınları söndürmek için uğraş veren itfaiye erinin yaralanarak hastaneye kaldırıldığı lakin tüm uğraşlara karşın kurtarılamadığı kaydedildi. İtfaiye erinin kimliği ise şimdi açıklanmadı.

Fort Liard bölgesinde bir itfaiye erinin daha hayatını kaybettiği açıklandı. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, can kaybı karşısında çok üzgün olduğunu tabir ederek, ailesine başsağlığı diledi.

Kanada’nın British Columbia bölgesinde 19 yaşındaki bir itfaiye vazifelisi yangınlara müdahale ederken hayatını kaybetmişti.
Kanada’daki yangınlar ABD’de hava kirliliğine neden oldu

Kanada’da geniş bir alanda tesirli olan orman yangınları ABD’de de hava kirliliğine neden oldu. ABD’de 11 eyalette hava kirliliğinin arttığı tabir edilirken, Montana’dan to New York’a yaklaşık 60 milyon kişinin hava kirliliğine maruz kaldığı ve görüş aralığında de düşüş yaşandığı açıklandı. Hava kalitesinin “sağlıksız” olarak ölçüldüğü bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir