Konya’ya müjdeyi Bakan Uraloğlu verdi

KONYA (İGFA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından “Konya Raylı Sistem Projeleri Tanıtımı ve Sedirler Köprülü Kavşağı Açılış Töreni” Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Selçuklu Kongre Merkezi’nde düzenlenen programda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 2023 yılında toplam 1 milyar 550 milyon lira bedelle 4 köprülü kavşağın imaline başladıklarını anımsatarak, Sedirler Köprülü Kavşağı’nın bilhassa Karatay bölgesindeki sanayi alanlarında kıymeti bir ihtiyacı gidereceğini belirterek, Şehir Hastanesi Önü Köprülü Kavşağı, Fırat Caddesi Köprülü Kavşağı ve Taş Köprü Alt Geçidi’nin de üretim çalışmalarının süratle sürdüğünü tabir etti.

KONYARAY BANLİYÖ HATTI’NIN 2026 YILI İÇERİSİNDE AÇILMASI HEDEFLENİYOR

Konya Raylı Sistem Projeleri kapsamında üretim çalışmaları Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından sürdürülen KONYARAY Banliyö Hattı’yla ilgili bilgi veren Lider Altay, 17.4 kilometre uzunluğa sahip birinci etabın Meram Gar’dan başlayıp Lojistik Merkez’e kadar ihalesinin gerçekleştirildiğini belirterek, “13 istasyondan oluşacak bilhassa Meram’dan sanayi bölgesine giden vatandaşlarımızın ağır halde kullanacağı, Organize Sanayi Bölgemizin, yeni sanayi alanlarımızın ulaşımı için yeni bir soluk oluşturacak inşaatımızda üretimine süratle devam ediyoruz. İnşallah banliyö sınırındaki işlerimizi 2026’da tamamlayarak hizmete açmayı planlıyoruz” diye konuştu.

“ALAADDİN-SELÇUK ÜNİVERSİTESİ HATTI’NIN BÜYÜK KISMI YER ALTINDAN GİDECEK”

Daha sonra yeniden Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın kente kazandıracağı raylı sistem çizgileriyle ilgili açıklamalarda bulunan Lider Altay, “Alaaddin-Selçuk Üniversitesi Sınırı; burası bizim mevcut tramvay sınırımız ancak artık yolcu yoğunluğu nedeniyle tramvay olarak hizmet vermek de çok zorlandığımız ve metro için planlaması yapılmış bir alan. Bu çizginin büyük bir kısmının yer altından hareket edeceği bir metro çalışmasını bakanlığımızla birlikte yürütüyoruz. İnşallah bunun projelerini en kısa müddette tamamlayarak 20 kilometre, 19 istasyondan oluşan bu çizgisi kentimize önümüzdeki 5 yıl boyunca kazandırmayı planlıyoruz” sözlerini kullandı.

ALAADDİN-NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ SINIRI; FETİH CADDESİ-AHMET ÖZCAN CADDESİ ÇİZGİSİ

Alaaddin-Necmettin Erbakan Üniversitesi Hattı’nı Beyşehir Yolu istikametinden Alaaddin’e kadar olan kısmının ihalesinin de en kısa müddette gerçekleştirileceğini kaydeden Lider Altay, “Fetih Caddesi-Ahmet Özcan Caddesi de YHT Gar’dan başlayıp Fetih Caddesi boyunca devam edip Ahmet Özcan Caddesi, Çeçenistan Caddesi’nden devam ederek Sivaslı Ali Kemal Caddesi’nde Necmettin Erbakan Çizgisi ile birleşecek bir tramvay sınırı olacak. Bunun proje imal çalışmalarına bakanlığımızın oluruyla başladık. En kısa müddette tamamlayarak bu çizgisi da raylı sistem tramvay sınırı olarak bu devirde kentimize kazandırmış olacağız” tabirlerine yer verdi.

YENİ SANAYİ-STADYUM ÇİZGİSİ SANAYİ BÖLGESİNE HİZMET VERECEK

Adliye-Şehir Hastanesi-Stadyum Raylı Sistem Hattı’nın; Yeni Sanayi-Stadyum ortasındaki kısmını bakanlığın devraldığını vurgulayan Lider Altay, “Bunun projelerini teslim ettik. En kısa müddette bu 10 kilometrelik sınırın en ihalesinin yapılarak bu yıl içerisinde başlanmasıyla ilgili resmi süreçler devam ediyor. Bunu en azından çok süratli bir formda kullanmayı istek ediyoruz. Buradaki taşıtlar konusunda da bakanlığımızla görüşüyoruz. İnşallah hem metro araçlarının hem raylı sistem araçlarının alımını bakanlığımız gerçekleştirmiş olacak” cümlelerini kullandı.

ADLİYE-ŞEHİR HASTANESİ-STADYUM BİRİNCİ ETABI VE BARIŞ CADDESİ TRAMVAY SINIRI

Başkan Altay daha sonra Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılacak raylı sistem projelerini kamuoyuyla paylaştı. Lider Altay, “Belediyemiz tarafından yapılacak Adliye-Şehir Hastanesi-Stadyum Raylı Sistem Hattı’nın birinci etabı olan Adliye-Şehir Hastanesi-Yeni Sanayi Hattı’nın 1 milyar 555 milyon lira bedelle temelini bir ay içinde atmayı planlıyoruz. Böylelikle 11.2 kilometrelik 13 istasyona ulaşan sınırımıza inşallah 2024 yılı içerisinde başlamayı planlıyoruz. Öteki bir çizgimiz 16.9 kilometrelik Barış Caddesi Tramvay Sınırı. Bu da Fırat Caddesi’nden başlayıp Beyhekim Hastanesi’nden devam ederek yeni yapacağımız tramvay çizgisiyle Barış Caddesi Kavşağı’nda kesişen ve Kent Plaza’ya kadar gelen bir hattımız” dedi.

SADECE BU YIL TEMELİ ATILACAK ÇİZGİ UZUNLUĞU MEVCUT RAYLI SİSTEM KADAR

Konya’da 1986 yılından itibaren toplam 27 kilometre raylı sistem yapıldığını belirten Lider Altay, şöyle devam etti: “Şimdi Banliyö-KONYARAY sınırımızın ihale edilen kısmı 17,4 kilometre. Barış Caddesi tramvay çizgimizin müşavirlik ihalesini gerçekleştirdik. İnşallah bunun da temelini bu yıl atmayı planlıyoruz. Ayrıyeten toplam uzunluğu 21.2 kilometre olan Adliye-Şehir Hastanesi-Stadyum Raylı Sistem Hattı’nın; belediyemizce yapılacak Adliye Kent Hastanesi-Yeni Sanayi Sitesi kısmının da ihalesini yaptık. Yani Konya Büyükşehir Belediyesi olarak yalnızca bu yıl temelini atacağımız çizgilerin uzunluğu, mevcut raylı sistem sınırı kadar. KONYARAY’ı da ek edersek bu yıl başlanmış ya da ihalesi yapılmış işlerimizin toplamı mevcut raylı sistemimizin neredeyse 2 katı büyüklüğünde olacak. Ayrıyeten Bakanlığımızın yapacağı bu çizgilerle birleştirdiğinizde gördüğünüz üzere Konya, 50 yıllık vizyonda tüm ulaşım altyapısını tamamlamış bir kent olacak. Konya, kent merkezinde 1 milyon 500 bin nüfusuyla Anadolu’nun göbeğinde, Selçuklu’nun payitahtında Türkiye’nin raylı sistem uzunluğu en yüksek kentlerinden birisi olacak.”

“KONYA’NIN RAYLI SİSTEM ALTYAPISINI AVRUPA STANDARTLARINA GETİRMİŞ OLACAĞIZ”

Bakanlık ve Büyükşehir Belediyesi olarak bütün projelerin toplam uzunluğunun 105 kilometreye yaklaştığını vurgulayan Lider Altay, “Yani mevcut 27 kilometre sınırımıza neredeyse 4 kat daha ek ederek Konya’nın raylı sistem altyapısını Avrupa standartlarına getirmiş olacağız. Böylelikle hem Organize Endüstrimiz başta olmak üzere sanayi bölgesinde çalışanlarımız, hem üniversite öğrencilerimiz için ulaşım kolaylığı sağlanacak hem de Meram Tıp Fakültesi, Selçuklu Tıp Fakültesi, Beyhekim ve Kent hastaneleri birbirine raylı sistemle bağlanacak. Konya için yeni bir vizyonu bu devrin başlangıcında sizlerle paylaşmış oluyoruz. Rabbim mahcup etmesin” değerlendirmesinde bulundu.

Desteklerinden ötürü Bakan Uraloğlu’na ve ekibine teşekkür eden Lider Altay, “Bu mevzuda bize dayanak olan Sayın Valimize, kıymetli milletvekillerimize, pahalı vilayet liderimize, merkez ilçe belediye liderlerimize da teşekkür ediyorum. Hepimizin tek bir hedefi var; daha yaşanabilir bir Konya inşa etmek” kelamlarıyla konuşmasını tamamladı.

“KONYA’MIZ HOŞ BİR RAYLI SİSTEMLE BULUŞACAK”

AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Hakan Özer, Konya’nın vakit içerisinde büyüyüp geliştiğini belirterek, “Bir vakitler yalnızca tarım kenti olan Konya, bugün tarımıyla, endüstrisiyle, kültür turizmiyle, lojistiğiyle Türkiye’nin en değerli kentlerinden biri haline geldi. Konya daima büyüyen bir kent. Büyüyen kentlerin de vakte uygun gereksinimleri değişiyor. Birtakım zorluklarla karşılaşılıyor. Konya’mızın da en kıymetli meselelerinden bir tanesi de kent içi ulaşımı. Toplu ulaşımda adeta kentimizin tamamını birbirine bağlayan, birbirine ulayan projelerle inşallah bu sorunu da giderildiğine şahitlik edeceğiz. Son derece hoş bir raylı sistemle inşallah Konya’mız buluşacak. Bizlere her vakit dayanak veren Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

VALİ ÖZKAN, LİDER ALTAY’A VE BAKAN URALOĞLU’NA TEŞEKKÜR ETTİ

Konya Valisi Vahdettin Özkan, başta Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Milli seviyede belirlemiş olduğunuz stratejiler doğrultusunda Konya’mızda Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere bütün üniteler tam bir uyum ve bağlantı halinde sonuç odaklı olarak çalışmalarımız süratle devam ediyor. Sayın bakanımızın özellikle ulaşım altyapısının, bağlantı altyapısının, bilgi teknolojilerini Anadolu’nun dört bir yanında olduğu üzere vilayetimizde de uyguluyor olmasında hem müteşekkiriz hem de çok kısa vakitte Konya’mıza özel bir hassasiyet göstererek buralara teşrif etmesi ilimiz açısından manalı, değerli. Sizlere teşekkür ediyoruz” dedi.

“SEDİRLER KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI KONYA’MIZA İYİ OLSUN”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abülkadir Uraloğlu ise bakanlık ve Konya Büyükşehir Belediyesi paydaşlığıyla Konya’nın ulaşım altyapısını güçlendirmek emeliyle çok kıymetli yatırımları gerçekleştirdiklerini söyledi. Sedirler Köprülü Kavşağı’nın da Konya’da trafik akışını düzenleyerek hem Konya’nın çehresini değiştireceğini hem de vatandaşlara konforlu ulaşım imkanı sunacağını belirten Bakan Uraloğlu, “Projeyi hayata geçiren Konya Büyükşehir Belediye Liderimiz Uğur İbrahim Altay ve değerli grubunu tebrik ediyorum. Biz de gelirken kavşaktan geçtik hakikaten bir mühendislik yapıtı Konya’mıza iyi olsun” tabirlerini kullandı.

KONYA’NIN ULAŞIM VE BAĞLANTI ALTYAPISINA 128 BUÇUK MİLYAR TL

Bakanlık olarak Konya’nın ulaşım ve bağlantı altyapısı için 128 buçuk milyar lira yatırım gerçekleştirdiklerini lisana getiren Bakan Uraloğlu, “Konya’nın bölünmüş yol uzunluğunu 167 kilometreden 1.282 kilometreye ulaştırdık. 614 kilometre tek yol güzelleştirmesi yaptık. Eğiste Hadimi Viyadüğü ile ülkemizin en yüksek ayaklı ve en uzun istikrarlı konsol köprüsünü Konya’da inşa ettik. Bu proje ile Akdeniz Bölgesi ile İç Anadolu Bölgesi’ni kesintisiz bir halde birbirine bağlayarak Toroslara adeta bir mühür vurduk. Şu anda devam eden Konya Etraf Yolu, Alacabel Tüneli, Konya-Ereğli-Ulukışla Yolu, Akşehir-Yunak Yolu üzere 8 başka projemizde de çalışmalara devam ediyoruz. Bunların proje bedeli de yaklaşık 26,5 milyar liradır” açıklamalarını yaptı..

“KONYA’NIN DEMİRYOLU AĞININ GÜÇLENMESİ İÇİN DEĞERLİ YATIRIMLAR YAPIYORUZ”

Konya’nın demiryolu ağının güçlenmesi için de çok değerli yatırımlar yaptıklarını vurgulayan Bakan Uraloğlu şöyle devam etti:

Bildiğiniz üzere KONYARAY Projesini başlattık. Toplamda 45,9 km uzunluğundaki projemiz ile; Konya Tren Garı, Kent Merkezi, OSB’ler ve Sanayi alanları, Havaalanı, Lojistik Merkez ve Pınarbaşı ortasında hem süratli ve ekonomik toplu taşıma hizmeti vereceğiz hem de yük nakliyatını geliştireceğiz. Projeyi 3 farklı etap halinde inşa edeceğiz. Geçen yıl 28 Nisan’da yer teslimini yaptığımız projemizin birinci etabı olan 19,7 km’lik Konya Gar-Kayacık Lojistik Merkezi ortasına yeni bir sınır daha ek ederek toplam sınır sayısını dörde çıkaracağız. 2 hatta YHT, 2 hatta da KONYARAY banliyö ve konvansiyonel tren işletmeciliği yapacağız. Yeni inşa edilmekte olan istasyonları, çağdaş, süratli ve konforlu işletim sistemi ile bu çizgi yüzey metro özelliğiyle Konyalıların hizmetinde olacak. 13 istasyonun bulunduğu bu sistem sanayi bölgesine de hizmet edecek. Böylelikle; mesai giriş-çıkış saatlerinde yaşanılan trafik yoğunluğunu da azaltmış olacağız.”

“BAKANLIĞIMIZ KONYA’YA 55,6 KİLOMETRE RAYLI SİSTEM ÇİZGİSİ KAZANDIRACAK”

Bakan Uraloğlu, “Konya, kentiçi raylı sistem çizgileri çalışmalarının yürütülmesinde bakanlığımızca dayanak verdiğimiz en değerli kentlerden bir adedidir. Konya’nın kentiçi trafik yoğunluğuna nefes aldıracak metro ve tramvay çizgilerinden oluşan yeni kentiçi raylı sistem projeleri için de hem bakanlığımız hem de Konya Büyükşehir Belediyemiz yeni projeler geliştiriyoruz. Bu çizgiler; 20 kilometrelik Selçuk Üniversitesi- Alaaddin Hafif Raylı Sistem Çizgisi, birinci etabı büyükşehir belediyemize ihale edilen Kent Hastanesi-Stadyum Tramvay Hattı’nın 10 kilometre uzunluğundaki ikinci etabı. 10 Kilometrelik Necmettin Erbakan Üniversitesi-Alaaddin Raylı Sistem Çizgisi ve 15,6 kilometre uzunluğunda Fetih Caddesi-Ahmet Özcan Tramvay Hattı’dır. Özetle Bakanlığımız Konya’ya 55,6 kilometre raylı sistem sınırı kazandıracaktır” cümlelerini kullandı.

BAKAN URALOĞLU BAŞKAN ALTAY’A TEŞEKKÜR ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da Konya’nın gelişimi, toplumun kalkınması ve Türkiye Yüzyılı için koydukları amaçlara ulaşmada gerekli her türlü çabası göstereceklerinin altını çizen Bakan Uraloğlu, şunları kaydetti:

“Konyalılar her vakit hakkı savundu, hakkın ve haklının yanında oldu. Canı gönülden inanıyorum ki 31 Mart yerel seçimlerinde de Konya Büyükşehir Belediyesiyle birlikte bütün ilçe belediye başkanlıklarını Cumhur İttifakı’na kazandıracağız. AK Parti’nin tekrar aday gösterdiği Büyükşehir Belediye Liderimiz Uğur İbrahim Altay kardeşimizle birlikte planladığımız tüm projeleri birlikte hayata geçireceğiz. Konya’ya kazandıracağımız raylı sistem sınırlarımızın şimdiden hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, her vakit bizimle yaptıkları uyumlu çalışmalarımdan ötürü Konya Büyükşehir Belediye Liderimiz Uğur İbrahim Altay ve değerli grubuna teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların akabinde Konya Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı Sedirler Köprülü Kavşağı’nın açılışı gerçekleştirildi.

BAKAN URALOĞLU HATAY’DAKİ ÇALIŞMALARINDAN ÖTÜRÜ LİDER ALTAY’I TEBRİK ETTİ

Kurdele bölümü esnasında 6 Şubat sarsıntılarında Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Hatay’ın yanında olmasıyla ilgili fikirlerini paylaşan Bakan Uraloğlu, “Herkesin yanında olabilmek sahiden herkesin harcı değil. Bir zelzele yaşadık o sarsıntıda ben de tam 2 ay bulundum. O zelzelede bir belediyenin neler yapabileceğini biz Konya Büyükşehir Belediye Liderimizle Hatay’da gördük. Tekrar Allah razı olsun diyorum. Bu hizmetiniz için tebrik ediyorum. Hakikaten o gün insanlara dokunmak gerekiyordu, daima birlikte dokunduk ve Konya Büyükşehir Belediyesi’ni de gördük, oradaki acılı kardeşlerimizin yaralarını sarma konusunda. Onun için belediyeler bu manada da bizim için büyükşehirinden ilçesine kadar ayrıyeten değerlidir. Artık raylı sistem tanıtımını yaptık. Artık yer üstü bize yetmiyor yer altına inmemiz gerekir. Konya’da da bu kültür var. Hasebiyle burada hoş bir iş birliğiyle bu tanıttığımız projeleri inşallah Allah-u Teala verdiğimiz sözleri tutmayı bize nasip etsin” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir