İtalya’da sel felaketinde ölü sayısı 14’e yükseldi: Meloni, zirveden erken ayrıldı

İtalya’nın Emilia Romagna bölgesinde ağır yağışların akabinde meydana gelen sel felaketinde ölenlerin sayısı 14’e yükseldi. Bölgede hafta başında tesirli olan yağışların yol açtığı sel felaketi nedeniyle 36 bin kişinin yerinden edildiği belirtildi. En az 34 bin haneye de elektrik verilemiyor.

Bazı noktalarda ordu birliklerinin de mahallî halka yardım için alana indiği ve yardım çalışmalarına katıldığı kaydedildi. Bölgede su baskınları ve heyelanlar sebebiyle ulaşıma kapanan yolların açılması için de çalışmaların sürdüğü bildirildi. Etraf ve Enerji Güvenliği Bakanı Gilberto Pichetto, bir radyo kanalına yaptığı açıklamada, selden önemli halde etkilenen Emilia Romagna bölgesi için “felaket durumu” ilan edeceklerini bildirmişti.

MELONİ, TEPEDEN ERKEN AYRILDI

Öte yandan İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, sel felaketi nedeniyle Japonya’daki G7 Başkanlar Tepesi’nden erken ayrıldı. AA’nın aktardığına nazaran, “G7’de yapmamız gerekenleri yaptık. Benim vicdanım bana dönmem gerektiğini söylüyor” diyen Meloni, Japonya’dan erken ayrılma kararını G7 Doruğu’na katılan başka başkanlarla de paylaştığını, önderlerin de kendisinin bu kararına ait dayanışma gösterdiklerini söz etti.

Meloni’nin yarın afet bölgesi Emilia Romagna’da temaslarda bulunması bekleniyor. (DIŞ HABERLER).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir