İstanbul İl Tarım Müdürü: 220 bin kedi, 103 bin köpeğe çip takıldı

Hayvanları Koruma Kanunu gereği, kedi ve köpeklerine 31 Aralık 2022’ye kadar dijital kimliklendirme yaptırmayanlara, 3 bin 642 lira idari para cezası verileceği açıklandı. Cezalı duruma düşmek istemeyen evcil hayvan sahipleri, bu hafta vilayet tarım müdürlüklerinde yoğunluk oluşturdu.

İstanbul’da dün itibariyle 220 bin kedi. 103 bin köpeğin çipleme ve kayıt sürecinin bitirildiği açıklandı. Ağır talep nedeniyle mikroçip ve karne gereksinimi olduğu da bildirildi.

Ancak yeni yıla girmeden evvel tarım müdürlüklerine beyanname verenlerin, ‘mikroçip’ takma mühletini 2023 yılına uzatabileceği de söz edildi. İstanbul Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz, “31 Aralık 2022 mesai bitimine kadar verilecek beyannamelerle randevular verilecek. Beyannamelerden sonra randevu oluşturulacak ve 2023 içerisinde de ceza ödemeden, peyderpey çağırılarak çipleri takılacak” dedi.

31 ARALIK’A KADAR BEYANNAME VERENLER 2023’TE CEZA ÖDEMEYECEK 

Konuyla ilgili ayrıntıları paylaşan Ahmet Yavuz Karaca, “Sürenin 31 Aralık’ta bitmesinden ötürü ağır bir taleple karşı karşıyayız. Ama vatandaşlarımız müsterih olsunlar, 39 ilçe ve vilayet tarım ve orman müdürlüklerimizde biz çiplemeyi yapıyoruz. Birebir vakitte özgür veteriner doktorlarda de çipleme yapılabiliyor. Oldu ki yetiştiremediler. 31 Aralık 2022 mesai bitimine kadar verecekleri beyannamelerle onlara randevular verilecek. Bu beyannameleri kendilerine yakın olan hür veteriner tabiplere de verebilirler, vilayet ve ilçe tarım müdürlüklerine de verebilirler. İlçe tarım ve orman müdürlüklerine ve hür veteriner doktorlara vermiş oldukları beyannamelerden sonra onlara randevu oluşturulacak ve 2023 içerisinde peyderpey çağırılarak çipleri takılacak” sözlerini kullandı.

İSTANBUL’DA 220 BİN KEDİ, 103 BİN KÖPEĞİN ÇİPLEME VE KAYIT SÜRECİ BİTTİ 

İstanbul’da ağır talep olduğunu belirten Karaca, dün itibariyle yaklaşık 220 bin kedi, 103 bin köpeğin çipleme ve kayıt süreçlerinin bitirildiğini açıkladı. Karaca, “Son günlerde ağırlaştı, ağır ölçüde mikro çip ve karne muhtaçlığı doğduğundan ötürü, birtakım bölgelerde bitmiş olabilir. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için, bakanlığımızın yapmış olduğu bir şey beyannameler. Şu anda İstanbul olarak biz 220 bin civarında kedi, 103 bin civarında köpeğin çipleme ve kayıt sürecini bitirdik. Buradaki hedefimiz, hayvanları kayıt altına alacağız. Sahipsiz hayvanların, sokak hayvanlarının bir çoğunluğu bir formda edinilmiş ve sokağa bırakılmış hayvanlar oluşturmakta. Artık çiplenip, üzerinize aldığınız hayvanla ilgili olarak ‘hayvan sahibi’ olarak sorumluluğunuz başlıyor” dedi.

HAYVANI KİM SOKAĞA BIRAKTI BİLİNECEK, AYIP İLANI SİSTEME GİRECEK

Dijital kimlik uygulamasının hayvanları muhafazayı amaçladığını tabir eden Karaca, “Eğer siz bu sorumluluklarınızı yerine getirmez hayvanı sokağa bırakırsanız, sokakta bulduk diyelim o hayvanı, sahibinin kim olduğu aşikâr olacak. Size bir mühlet tanınacak ve gelip hayvanı almazsanız, idari süreç uygulanacak. Hayvan kaybolduğunda, o mikroçiple bize başvuracaksınız ve bu hayvanın ayıp ilanını biz sisteme sokacağız. Bir yerde yakalandığında, görüldüğünde, tedavi için bir kliniğe geldiğinde sistem görecek. Hayvan sahibini de bulup onları birbirine kavuşturmuş olacağız. Sıhhatle ilgili takiplerinin yapılması açısından da, çip üzerinden sıhhatleri takip edileceği için değerli bir süreç görecek. Birçok yararı olacak. Sahipsiz hayvanların çiplenmesini de lokal idareler üzerinden yapmaktayız” tabirlerini kullandı.

Çip sorunu olmadığını da lisana getiren Karaca, “İl ve ilçe müdürlüklerimiz olarak bizim çip problemimiz şu an yok. Olmasa da bitse dahi, beyannameyi alıyoruz, onları çağırıp randevu verip çipliyoruz. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar fakat 31 Aralık 2022 tarihine kadar bir formda hür veteriner tabibe ve ya vilayet ve ilçe tarım müdürlüklerine başvurmalarını ehemmiyetle rica ediyoruz. Çiplettirmezlerse, kayıt altına almazlarsa 3 bin 623 TL idari para cezası var” sözlerini kullandı.

GEREKLİLİK OLARAK GÖRDÜĞÜM İÇİN TAKTIRIYORUM 

Kedisi için gelen Muhammet Memnun, “Ben sokaktan sahiplendim, yeni oldu o yüzden bu kadar bekledim. Çipin çok faydası olacağını düşünmüyorum fakat, sonuçlarını sonradan göreceğiz” dedi.

Kemal Karlas da, “Biraz ağırdık o yüzden bu kadar bekledik. Ben kedimi donmak üzereyken sokaktan aldım. Kimin saldığı muhakkak değil. En azından böyleyeri ceza ödesin” diye konuştu.

Arzu Esmeray da, “Sistemsel bir yoğunluk var. İnsanların son vakitlerde akın etmesinden ötürü. Biz de birinci başta taktırmayı düşünmüyorduk lakin, son anda gelenlerden olduk. Meskenden dışarı çıkmıyorlar, aşıları tamam, denetimleri yapılıyor diye düşündüğümüz için taktırmayı düşünmemiştik. Gereklilik olarak gördüğüm için taktırıyorum” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir