İsrail’deki Araplardan sokakta ilk yargı protestosu

Netahyahu hükümetinin, tartışmalı yargı düzenlemesine karşı ülkenin pek çok kentinde haftalardır süren şovlara katılmayan Araplar birinci sefer sokağa indi.

“Abraham Girişimleri”, “Barışı Başlatan Bayanlar Hareketi” ve Kefr Manda Meclisi tarafından Celile’nin Kefr Manda köyünde düzenlenen şova Musevilerin yanı sıra yüzlerce Arap katıldı.

‘Söz konusu yargı en çok İsrail’deki Araplara ziyan veriyor’

Abraham Girişimleri Eş Başkanı Sabit Ebu Ras yaptığı açıklamada, yargı düzenlemelerine karşı olduklarını ilan etmek için şov düzenlediklerini belirtti.

Araplar ile Museviler ortasında eşitlik istediklerini kaydeden Ebu Ras, kelam konusu yargı düzenlemesinin en çok da İsrail’deki Araplara ziyan verdiğini lisana getirdi.

Eski İsrail Meclis üyesi Sündüs Salih ise “birlikte karşı duruyoruz” sloganıyla düzenlenen şova Arapların ve Musevilerin birlikte katıldığını aktardı.

‘Bu düzenlemeler ırkçı kanunların önünü açacak’

Filistinlilerin, 1948’deki Nekbe’den (İsrail’in kuruluşu) sonra “kötüyle daha kötü” ortasında seçim yapmak zorunda kaldığını söyleyen Salih, “Yeni yargı düzenlemeleriyle artık felaketle en felaket ortasında ayrım yapmak zorunda kalacağız. Bu düzenlemeler, radikal, çok sağcı bir kümenin Araplara karşı daha ırkçı kanunlar uygulamasının önünü açacak.” dedi.

Yargı düzenlemelerinin meclisten geçirilmesi durduruluncaya kadar hareketlerine devam edeceklerini söyleyen göstericiler Arapların da bu şovlardaki rolünün değerli olduğunu söz etti.

Ne olmuştu?

Netanyahu başbakanlığındaki koalisyon hükümetinin, yargının birtakım yetkilerini Meclise devretmeye yönelik atakları, Yüksek Mahkeme başta olmak üzere hükümet ile İsrail yargı düzeneği ortasında tansiyona yol açmıştı.

Ülkedeki en yüksek yargı mercii olarak vazife yapan İsrail Yüksek Mahkemesi, Meclisin çıkardığı kanunları, anayasa taslağı olarak kabul edilen “temel yasalara” terslik gerekçesiyle bozma yetkisine sahip.

Netanyahu hükümeti, açıkladığı yargı düzenlemesinde, Yüksek Mahkemenin, Meclisin çıkardığı kanunları bozma yetkisinin büyük ölçüde elinden alınacağını belirtmişti.

Hükümetin yargının yetkilerini kısıtlayan ve iktidarın yargı atamalarında kelam sahibi olmasını öngören yargı düzenlemesi, İsrail içinde ve milletlerarası alanda yargının yetkilerini kısıtladığı gerekçesiyle ağır formda eleştirilmişti.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un krize tahlil için sunduğu yargı düzenlemesi tasarısı, muhalefet tarafından kabul edilmiş lakin iktidar tarafından reddedilmişti.

Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesine karşı kitlesel protestolar, 11 haftadır yüz binlerce kişinin iştirakiyle devam ediyor.

İsrail ordusunda ortalarında savaş pilotları, denizaltı subayları, siber güvenlik uzmanları, özel kuvvetler üzere ünitelere bağlı yüzlerce yedek asker hükümetin tartışmalı yargı düzenlemesini uygulaması durumunda vazifelerine devam etmeyeceklerini yahut eğitimlere katılmayacaklarını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir