Fransa’da ilaç kıtlığı büyüyor

Covid-19, bronşiolit ve grip salgınlarıyla karşı karşıya olan Fransa’da eczanelerde çocuklar için ağrı kesici ve ateş düşürücü bulmak zorlaştı. Ülkede parasetamol ve amoksisilin içerikli ilaçlar bulmak neredeyse imkansız.

Fransa’nın başşehri Paris’in batısındaki Yvelines vilayetinde eczacılık yapan Souhil Cherraben, aylardır devam eden kıtlığın birçok ilacı kapsadığını söyledi. Cherraben, tedarikinde kahır yaşadıkları ortasında parasetamol içeren bir ilacın da bulunduğunu ve çok az sayıda temin edilebildiğini anlattı.

Çocuklara yönelik amoksisilin antibiyotiğinde de gerçek manada kıtlık yaşandığına dikkati çeken Cherraben, bu kıtlığın, evvel ilacın şurup formuna, akabinde çocuklara vermek emeliyle ikiye böldükleri, yetişkinler için üretilen tablet formuna yayıldığını lisana getirdi. Cherraben, “Bu nedenle tabipler, amoksisilini öbür antibiyotiklerle değiştirmeleri için sıhhat bildirimleri alıyor, bu da vakitle hem antibiyotik hem de amoksisilin kalmamasına yol açıyor, bizim de elimiz ayağımız bağlı, ne yapacağımızı bilmiyoruz” diye konuştu.

Serum fizyolojik ve şurup kıtlığına da dikkati çeken Cherraben, ilaçların bulunamaması nedeniyle bilhassa gece nöbetçi eczanelerin yaşadığı zorlukları lisana getirdi. İlaç kıtlığının yanı sıra Fransa’da hafta başından bu yana süren pratisyen doktorların grevine dikkati çeken Cherraben, doktor ve ilaç olmayınca eczacıların “pek bir işe yaramadıkları” yorumunda bulundu.

Ulusal İlaç Ajansı (ANSM), çocuklara yönelik amoksisilin bazlı antibiyotiklerde tedarik derdi yaşandığını onaylarken bunu antibiyotik tüketiminin artması ve üretimde yaşanan sıkıntılara bağladı.

ANSM datalarına nazaran, Fransa’da 2022’de yaklaşık 3 bin ilaçta tedarik problemi yahut kıtlık yaşanmakta. Bu sayı 2018’de 871 idi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir