Fatih Altaylı’dan Yusuf Demir eleştirisi: ‘TFF Anayasa’dan üstün mü!’

Habertürk müellifi Fatih Altaylı, Galatasaraylı futbolcu Yusuf Demir’in Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından Türk statüsünde kabul edilmemesini köşesine taşıdı.

Altaylı bugünkü yazısında Almanya Ulusal Takımı’nda forma giyen Mesut Özil’in Muhteşem Lig’de Türk statüsünde kabul edilirken Türk vatandaşı olan Yusuf Demir’in yabancı olarak kabul edilmesine reaksiyon gösterdi.

“TFF HANGİ YETKİYLE ANAYASA’YI TAKMIYOR”

Altaylı’nın yazısındaki ilgili kısım şu formda:

“Yıllarca kendini Alman hisseden Mesut Özil ne kadar Türk ise, Yusuf Demir de en az onun kadar Türk olmalıdır diye düşünüyorum.

Acaba Türkiye’ye gelince toplumsal medya hesabına daima cami fotoğrafları koymadığı için mi ya da FETÖ ile bir geçmişi olmadığı için mi!

Niye?

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 66. unsurunun 1. fıkrası çok açık biçimde “Türk ananın yahut Türk babanın çocuğu Türk’tür” diye yazarken Federasyon hangi yetki ile Anayasa’yı takmamayı kendinde hak görür.“

“BU TALİMATI BİZ YENİ YAZMADIK”

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Yusuf Demir’in durumuna ait, “Ülkemizde biliyorsunuz, bir talimat var. Bir Türk oyuncunun bir öteki ülke ulusal ekibini seçmesi durumunda Türk Ulusal Kadrosu’nda oynama talihi yok. Bu talimatı biz yeni yazmadık. 2015 yılında yapılmış bir talimat. Bu oyuncu da en son Ekim 2021’de Avusturya Ulusal Grubu’nda dördüncü resmi maçını oynamış. Onun için Türk Ulusal Grubu’nda oynama talihi yok. Bizim mevcut talimatımıza nazaran Türk olarak oynayamıyor” sözlerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir