Bilimin Rehberliğinde Depreme Dayanıklı Kent Paneli yapıldı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın açılış konuşmalarını yaptığı panelde Prof. Dr. H. Tarık Şengül-Moderatör, Prof. Dr. Alper İlki, Prof. Dr. Bahar Yetiş, Prof. Dr. Barış Binici, Prof. Dr. Ebru Voyvoda, Prof. Dr. Kayıhan Pala, Prof. Dr. Murat Şeker, Prof. Dr. Naci Görür, Prof. Dr. Süleyman Pampal sunum yaptı.

Depreme dirençli kentler oluşturacağız

Açılışta kelam alan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Türkiye’nin bir sarsıntı ülkesi olduğu gerçeğinin bir an bile akıllardan çıkarılmaması gerektiğini, bu yüzden sarsıntıya dirençli kentler oluşturmak gerektiğini belirtti. Lider Zeydan Karalar, “Deprem olduktan çok kısa mühlet sonra bütün gücümüzle enkaz başında ve halkımızın yanındaydık. Önümüzdeki süreçte olabilecek sarsıntıların yarattığı yıkıma karşı çabayı şimdiden başlattık. İstanbul’un da bu husustaki bilgi birikiminden yararlanarak, bilimin öncülüğünde, bilim insanlarımızla birlikte sarsıntıya dirençli kentler oluşturmak için harekete geçtik. Adana’da şu ana kadar yapılan incelemelerde 950 kadar ağır hasarlı, 2000’e yakın da orta hasarlı bina tespit edildi. Orta hasarlı binaların nasıl güçlendirileceğine dair yol haritası çıkarılacak. Bugün bize dayanak veren başta, İstanbul Büyükşehir Belediye Liderimiz Ekrem İmamoğlu ve bilim insanlarımız olmak üzere, bütün iştirakçilere teşekkür ediyorum. Allah bir daha bu türlü bir acı göstermesin. Halkımızın bundan sonra acı çekmemesi için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

Başkan Zeydan Karalar, sarsıntıda Adana’nın lojistik kent haline geldiğini ve havalimanına 500 civarında uçak indiğini belirterek, Adana Havalimanının kapatılmaması davetini yineledi.

Büyük bir seferberlik başlattık

Depremi engelemek mümkün değil lakin güçlü kentler oluşturmak mümkün

Başkan Ekrem İmamoğlu, “13 milyon insanın bulunduğu bir coğrafyada büyük acılar yaşadık ve yaşıyoruz. 40 gündür ayaktayız. Bir dahaki sarsıntının bu kadar yıkım ve acı yaşatmaması için sorunun temelini tespit edip, sağlam bir seyahate başlamalıyız. Zeydan Lider hem Adana’nın yaralarını sarmak hem de etraf vilayetlere yardım etmek için çalışıyor. Biz de görevimiz ve sorumluluğumuz olduğu için bölgedeydik. Bütün kurumlarımızla takviye verdik. Yaraları sarıp, acıları paylaşacağız. Mağduriyete müsaade vermeyeceğiz. Ancak Zeydan Liderin ve benim sorumluluklarımız burada bitmiyor. Sarsıntıyla ilgili vatandaşlarımızın telaşlarına gerçekçi biçimde karşılık vermek ve seferberlik başlatmak zorundayız. Kimsenin, toplumun içinde bulunduğu durumdan yararlanmasına için vermeyeceğiz. Türkiye’de 6 ve 7 şiddetinde zelzeleler olacak ve bunu engellemek mümkün değil fakat güçlü kentler oluşturmak mümkün. 99 sarsıntısından gerekli dersleri çıkarıp, yapmamız gerekenleri hayata geçirseydik, bugün bu kadar yıkıma uğramayacak, bu derece acı yaşamayacaktık. Bundan sonrası için gerekeni yapacağımıza kelam veriyorum. Yarınlarda çocuklarımızın ve gençlerimizin yıkım yaşamaması için harekete geçmeliyiz. Elbette bu yalnızca iki belediye liderinin çabasıyla olmaz. Ülkenin bütün kurum ve kuruluşları, sivil toplumu ve vatandaşları da sürece dahil ederek çalışmalıyız. Zelzeleler ve afetler bizlere diz çöktüremeyecek. Problemleri mevcut akıl çözemez lakin biz çözeriz. Zeydan Liderimizle, meselelerle yüzleşip, bilimin ışığında çözülmesi için buradayız. Gerekirse binaları güçlendireceğiz, gerekirse yıkıp tekrar yapacağız” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının akabinde panel gerçekleştirildi. Bilim insanları Adana’nın ve ülkenin genel zelzele haritasını paylaştı, muhtemel sarsıntılarla ilgili bilgi verdi, binaların güçlendirilmesi konusunda data paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir