Ahmet Taşgetiren: Erdoğan’ı üslubu için uyaracak kimse kalmadı mı oralarda?

Karar müellifi Ahmet Taşgetiren, Cumhurbaşkanı adayları Kılıçdaroğlu ve Erdoğan’ın üsluplarını karşılaştırdı, “kaybetme psikolojisinin Erdoğan’ın her haline yansıdığını, Kılıçdaroğlu’nun müspet üslubunun ise bir cumhurbaşkanına daha çok yakıştığı” yorumunu yaptı.

Taşgetiren’in “Hangi üslup?” başlıklı yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan gergin. En sıkıntı seçimine girdiği izlenimini her haliyle yansıtıyor. Kaybetme psikolojisi her haline yansıyor. O yüzden de üslubu her türlü yargılamayı, dışlamayı, hatta hakareti içermekten geri kalmıyor. Cami avlusunda muhalefete ‘Yuh’ çeken insanlara ‘Yuh çekmek yetmez, onları siyasi mevta haline getirin’ üzere bir sözün nazikçe söyleyeyim ‘sakil’ olduğunu anlamak için özel bir yetenek sahibi olmak gerekmiyor. Seçim sürecinde vadedilenler de, bol keseden verilenler de, devletten vatandaşa rahatlatıcı atılımlar olmaktan çıkıp, yarın sorumluluğunu göz arkası etmeye kadar varan ‘kaybetme telaşı’na bağlanıyor ne yazık ki. Bilhassa Kılıçdaroğlu’na yönelik aşağılayıcı, küçümseyici lisan halkın bir kesitinde alaycı gülümsemeler oluştursa bile, bence o düzeylere yakışmıyor. Ne o, ‘Bay Kemal’den başlayıp ‘Bay bay kemal’e evrilmenin gülünçlüğünü hatırlatacak bir Allah kulu kalmadı mı oralarda? Üstelik 23 Nisan buluşmasında çocuklarla sohbet ederken…

Millet İtitfakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise, belirli ki, grup çalışmasının eseri olan bir kampanyayı yürütüyor. Erdoğan’ın agresifliğini okuyup, ona karşı rahat, esnek, esprili bir imaj geliştiriyor. Müspet bir kampanya yürütüyor daha açıkçası. Erdoğan’ın seccade vs. eksenli suçlayıcı lisanına karşılık, Kılıçdaroğlu, kendi İslam aidiyetini ‘samimi müslüman’ üzere daha halk lisanıyla anlatmaya, ‘Alevi kimliği’ ile ‘Kul hakkı yemedim’i yanyana getirmeye, yeni bir projeyi halka sunmak kelam konusu olduğunda ortaya ‘Hadi bismillah’ üzere sıcak bir cümle eklemeye itina ediyor.

Doğrusu söylemem gerekirse, ben bu türlü bir lisanın ‘Cumhurbaşkanı adayı’ olan bireye de yakışıyor olsa bile, ‘mevcut Cumhurbaşkanı’ her kim ise ondan gelmesini isterdim.

Hakim lisan, yargılayıcı lisan, dışlayıcı lisan, kim ve hangi düzeyde olursa olsun siyasetçiye yakışmıyor zati.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir