ABD’de Enflasyon Geriledi: Fed Beklentileri Değişti

ABD’de tüketici fiyatları yıllık bazda üst üste 8’inci ayda da geriledi. SVB’nin batışının akabinde ABD’de enflasyonun bu düşüşü faiz artışlarında da fiyatlamaları değiştirdi.

ABD’de enflasyon yüzde 6,0’ya geriledi.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya nazaran, Şubat ayında tüketici fiyatları bir evvelki aya nazaran yüzde 0,4 arttı. Piyasa beklentisi de fiyatlarda yüzde 0,4 artış olacağı istikametindeydi. Böylelikle tüketici fiyatlarında yıllık bazda artış beklentilere paralel yüzde 6,0 olarak gerçekleşti. Analistler yıllık artışın yüzde 6,4’ten yüzde 6,0’ya ineceği kestiriminde bulunmuşlardı.

Tüketici fiyatları 2022 yılının Temmuz ayında yüzde 9,1 ile 1981 yılı Kasım ayından sonra en yüksek düzeyini görmüştü. Enflasyonda o tarihten bu yana düşüş yaşanıyor.

Ülkede güç fiyatları aylık yüzde 0,6 düşerken, yıllık yüzde 5,2 artış gösterdi. Besin fiyatlarında aylık yüzde 0,4, yıllık yüzde 9,5 artış yaşandı.

Vadeli kontratlarda Fed’in gelecek hafta faizi 25 baz puan artıracağı fiyatlanmaya başladı.

ABD’de Şubat ayı bilgilerinin tüketici fiyatlarının güçlü halde arttığını göstermesi sonrasında, vadeli kontratlarda Fed’in gelecek hafta yapılacak FOMC toplantısında gösterge faiz oranını 25 baz puan artıracağı fiyatlanıyor. 

Fed fon vadelilerinin fiyatları gelecek hafta faizin 25 baz puan artırılması mümkünlüğünü yüzde 75 gösterirken, faizin değişmemesi mümkünlüğü yüzde 25 olarak görülüyor.

ABD enflasyon sayıları sonrasında ons altın fiyatı 1.905 dolar dayanağını test ederek, 1.911 dolar kadar çıkarken, 1.908 dolar düzeylerinde dengelendi.

Sabah saatlerinde ABD’de SVB’nin batması ve Signature Bank’ın FDIC’ye devredilmesinin akabinde zayıflayan doların toparlanması temel metal fiyatlarını geriletmişti. 

Endişeler ve Fed’in faiz artırımını yavaşlatacağı ya da duraklatacağı beklentileri de ons altında güne başlarken, 1.900 dolar direncinin üzerine çıkmasına neden olmuştu. Ons altında 1.914 dolar düzeyinin test edilmesi sonrası kar realizasyonları gelirken, 1.900 dolar düzeyinin üzerinde tutunmaya devam etti.  

Analistler, piyasanın Fed’in gelecek hafta yapılacak FOMC toplantısında faizi değiştirmemesi mümkünlüğünün fiyatlandığını belirtirken açıklanan TÜFE verisi sonrası 25 baz puanlık artış fiyatlaması görüldü. Altında da fiyatlamalar dalgalandı.

Dolardaki seyir de içeride 18,97 düzeyinde sürerken, enflasyon verisinin akabinde 19 üzerini görse de kısa müddette yerine geri döndü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir